Дмитрий Чернышенко: Киләчәк Уеннары дөньяга Россиянең технологик һәм спорт суверенитетын күрсәтәчәк

2024 елның 12 гыйнвары, җомга

Бүген «Киләчәк Уеннары» халыкара мультиспорт турнирын әзерләү һәм үткәрү буенча оештыру комитеты утырышы Россия Хөкүмәте Рәисе урынбасары Дмитрий Чернышенко җитәкчелегендә узды. Утырыш нәтиҗәләре буенча спорт программасы, шулай ук ярышларны уздыру объектлары расланды.

Вице-премьер билгеләп үткәнчә, 2024 елның февралендә уздырылган чара тарихта беренче тапкыр дөньяга Россиянең технологик һәм спорт суверенитетын күрсәтергә мөмкинлек бирәчәк.

"Россия Президенты Владимир Путин ярышларның яңа форматына куйган бурыч - мөмкин кадәр күбрәк яшьләрне, дөнья аудиториясен җәлеп итү һәм яңа инновацион дисциплиналар аша безнең, Россия кыйммәтләрен алга сөрү, яңа халыкара хәрәкәт тудырып, Ватан технологияләрен алга этәрүгә ярдәм итү. Катнашучыларны, шул исәптән иң яхшы спортчыларны һәм командаларны сайлап алу тәмамланып килә, хөрмәтле кунакларны чакыру кампаниясе актив дәвам итә, билет программасы эшли башлый, тамаша ачылу тантанасы әзерләнә. «Киләчәк Уеннары» бөтен дөньяга Россиянең әйдәп баручы технологик һәм спорт державасы булуын күрсәтер дип ышанам», - дип билгеләп үтте Дмитрий Чернышенко.

Россия Спорт министры Олег Матыцин, турнирны әзерләү яңа спорт төрен формалаштырырга һәм үстерергә мөмкинлек бирде, дип сөйләде.

"Проектның уникальлеген исәпкә алып, әзерлек операцион юнәлештә генә түгел, ә күпкә киңрәк алып барыла. Яңа спорт төре фиджитал спорт булдырыла, Бөтенроссия фиджитал спорт федерациясе аккредитацияләнә, спорт төренең норматив-хокукый нигезләре һәм матди-техник база формалаша. Кемерово һәм Севастопольдә фиджитал үзәкләре ачылды, Казанда турнир башланыр алдыннан тагын бер үзәк ачылачак, ел ахырына кадәр фиджитал хәрәкәте җанатарлары өчен тагын 17 шундый үзәк ачылачак. Фән һәм мәгариф министрлыгы һәм Мәгариф министрлыгы белән берлектә белем бирү программалары гамәлгә ашырыла. Халыкара хезмәттәшлек кысаларында БДБ илләре, ШОС, Брикс белән яңа хәрәкәтне үстерү буенча хезмәттәшлек гамәлгә ашырыла. Болар барысы да фиджиталның спорт потенциалын һәм аны алга таба тарату мөмкинлекләрен раслый», - дип ассызыклады Олег Матыцин.

"Без финиш сызыгында, барлык хезмәтләр һәм ведомстволар «Киләчәк Уеннары»н уздыруга оператив әзерлектәбез. План буенча билгеләнгән барлык сроклар үтәлә. Татарстан Республикасы күп тапкырлар бөтен дөньяга халыкара спорт ярышларына әзерлекнең югары дәрәҗәсен күрсәтте. Без «Киләчәк Уеннары» тарихында беренче тапкыр Казанда югары оештыру дәрәҗәсендә узсын өчен бар көчебезне куячакбыз, дип ышандырам», - диде Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов.

Белешмә өчен:

"Киләчәк Уеннары" 2024 елның 21 февраленнән 3 мартына кадәр Казанда узачак. Спорт программасы Казанда һәм Сочида 10 спорт объектында 21 дисциплинада ярышларны үз эченә ала. 21 февральдә - ачылу тантанасы, 3 мартта ярышларны ябу тантанасы узачак. Тантаналар һәм ярышлар Матч ТВ телеканалында, шулай ук стриминг платформаларында трансляцияләнәчәк.