Татарстанга Яңа ел бәйрәмнәрендә 170 меңнән артык кеше килгән

2024 елның 9 гыйнвары, сишәмбе

Татарстанга Яңа ел бәйрәмнәрендә 170 меңнән артык кеше килгән. Алар өчен, шулай ук җирле халык өчен муниципалитетлар 6,5 меңнән артык чара әзерләгән. Бу хакта ТР Хөкүмәте Йортында узган брифингта сөйләделәр.

Республика мәдәният министры Ирада Әюпова хәбәр иткәнчә, Татарстанда дәүләт мәдәният учреждениеләрендә оештырылган Яңа ел чараларына 800 меңнән артык кеше барган. Дәүләтнеке булмаган секторны кинотеатрларны, урам киңлекләрен исәпкә алып, бәйрәм чараларына 2 миллионнан артык кеше килгән.

Министр сүзләренчә, иң күп кеше килгән мәйданчыклар – Казан Кремле – 195 мең кеше – һәм Казан циркы-86 мең кеше. Биш лидер арасында шулай ук Свияжск музей-тыюлыгы, «Әкият» курчак театры һәм Габдулла Тукай исемендәге Татар дәүләт филармониясе бар.

Казанда Яңа ел бәйрәмнәрендә 500гә якын чара уздырылган, шуларның 200гә якыны ачык һавада. Яңа ел төнендә концерт мәйданчыкларына 45 меңгә якын кеше килгән, ә бәйрәмнәрдә «Казан» гаилә үзәге янындагы «Не опять, а с новым» программасына кеше күп килгән. Аны 200 меңгә якын кеше караган, дип уртаклашты шәһәр Башкарма комитетының мәдәният идарәсе башлыгы Азат Абзалов. "Барлык чараларда, салкын булуга карамастан, дустанә атмосфера булды. Татар чәе аеруча популяр булды. Шул ял көннәрдә 1 мең литр чамасы татар чәе эчкәннәр", - дип өстәде спикер.

Яңа ел бәйрәмнәрендә Татарстанга башка төбәкләрдән 170 меңнән артык кеше килгән. Бу узган елның шул ук чорына караганда 5%ка күбрәк, дип белдерде республиканың Туризм буенча дәүләт комитеты рәисе Сергей Иванов. Республикада мондый югары күрсәткеч соңгы тапкыр 2020 елда теркәлгән булган. "Без Татарстанга Россия Федерациясенең барлык төбәкләреннән диярлек туристлар килгәнен күрәбез. Иң күбесе - Мәскәү һәм Санкт-Петербургтан», — дип билгеләп үтте спикер.

С. Иванов сүзләренчә, яңа ел каникулларында Татарстанга килгән кунакханәләр саны 75%тан арткан, ә кайбер көннәрдә 100%ка җиткән. Туристлар шәһәр читендәге объектлар белән дә кызыксыналар.

Иң популяр туризм урыннары арасында ТР Туризм буенча дәүләт комитеты башлыгы Раифа монастырен атады — анда 60 меңнән артык кеше, Кыш Бабай резиденциясендә 4,5 меңнән артык кеше булып киткән, бу узган елның шул ук чорына караганда 30%ка күбрәк, шулай ук «Дикая ферма» экопаркы. Тау чаңгысы комплексларына һәм балык тоту базаларына зур ихтыяҗ булган. С. Иванов шулай ук Яңа ел бәйрәмнәрендә Татарстанда яңа түләүле М-12 «Восток» трассасы буенча туристлар агымы теркәлүен ассызыклады. Исегезгә төшерәбез, Россия Президенты Владимир Путин 21 декабрьдә 810 километр озынлыктагы М-12 «Мәскәү - Казан» автоюлының барлык участокларында хәрәкәт ачты. Тантанада Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов катнашты.

Яңа ел бәйрәмнәрендә төрле хәлләр булмый калмаган. 30 декабрьдән 9 гыйнварга кадәр Татарстанда 87 янгын теркәлгән, аларда биш кеше һәлак булган, тагын җидесе имгәнгән, дип сөйләде республиканың янгын күзәтчелеге буенча баш дәүләт инспекторы Максим Трущин. "Узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда, янгыннар саны - 32,6%ка, үлүчеләр саны - бер кешегә, җәрәхәтләнүчеләр саны — биш кешегә кимеде", — дип билгеләп үтте ул.

М. Трущин сүзләренчә, янгыннарның төп саны — гомуми санның 68%ы — торак секторда булган. Һәлакәтләрнең төп сәбәбе – ут белән саксыз эш итү - шуның аркасында республикада 30 янгын чыккан (34,5%), мичләрне төзегәндә һәм эксплуатацияләгәндә янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен үтәмәү - 20 янгынга, ягъни гомуми санның 23 процентына, ә электр җайланмаларын техник эксплуатацияләү кагыйдәләрен бозу 22 янгынга (25,3%) китергән.

Бәйрәм көннәрендә билгеләнмәгән урыннарда пиротехника куллану очракларын ачыклау буенча рейдларга аерым игътибар бирелде – аларны Татарстанда 1 меңнән артык профилактика төркеме үткәрде, аларның составына полиция, Росгвардия һәм Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәрләре керде, 1,2 меңнән артык шундый очрак булдырмый калынды. Билгеләнмәгән урыннарда пиротехник әйберләр куллану өчен административ хокук бозу турында 20 беркетмә төзелгән, 10 кеше җаваплылыкка тартылган.

Янгын күзәтчелеге буенча баш дәүләт инспекторы шулай ук халык арасында пиротехник әйберләр кулланганда янгын куркынычсызлыгы таләпләрен аңлатуга багышланган 10,4 мең әңгәмә үткәрелгәнен билгеләп үтте.