Рөстәм Миңнеханов «Беренчеләр хәрәкәте» белән хезмәттәшлек буенча Республика координация советы утырышын уздырды

2023 елның 1 июне, пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында «Беренчеләр хәрәкәте» бөтенроссия иҗтимагый-дәүләт балалар һәм яшьләр хәрәкәте белән хезмәттәшлек буенча Татарстан Республикасы Рәисе каршындагы Республика координация советының киңәйтелгән утырышы узды. Утырышны Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов үткәрде.

Рөстәм Миңнеханов чараның Халыкара балаларны яклау көнендә узуын символик дип атады. Ул шулай ук Россия Федерациясе Президенты Владимир Путин инициативасы белән 2018 елдан 2027 елга кадәрге чор Балачак унъеллыгы дип игълан ителүен искәртте. Моның өчен балаларның мәгълүмати иминлеге концепциясе һәм 2030 елга кадәрге чорга балаларның комплекслы иминлеге стратегиясе расланган.

"Дәүләт сәясәтенең төп максаты - Россиянең традицион рухи-әхлакый кыйммәтләре, тарихи һәм милли-мәдәни традицияләре нигезендә гармонияле үсеш алган һәм социаль җаваплы шәхес тәрбияләү, - диде Рөстәм Миңнеханов. - Махсус хәрби операция һәм тышкы чакырулар үткәрү шартларында без үсеп килүче буынны югалтмаска, дошманлык пропагандасы һәм деструктив идеяләр һәм агымнарның йогынтысын киметергә, чын патриотларны, Ватанны саклаучыларны тәрбияләргә тиешбез».

Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, Татарстанда традицион рәвештә балаларны яклау мәсьәләләренә зур игътибар бирелә, ә яшьләргә ярдәм үсешнең стратегик юнәлешләренең берсе булып тора.

Ул шулай ук утырышта катнашучыларны тәкъдим итте, алар видеоконференцэлемтәдә, «Беренчеләр хәрәкәте» идарәсе, Россия Мәгариф академиясенең Балачакны, гаиләне өйрәнү һәм тәрбия институты вәкилләре.

Утырыш барышында Татарстан Рәисенең хәбәр итүенчә, төбәктә яшьләр сәясәте өлкәсендә җитди тәҗрибә тупланган. Мәсәлән, заманча яшьләр инфраструктурасы үсеш ала, яшьләр иҗтимагый оешмалары һәм аларның инициативалары хуплана, дәүләт программалары гамәлгә ашырыла. Шул исәптән «2019-2025 елларга Татарстан Республикасында яшьләр сәясәтен үстерү» рограммасы.

Татарстан Республикасының «Беренчеләрдән хәрәкәте» төбәк бүлеге үсеше турында төбәк бүлеге советы рәисе Тимур Сөләйманов сөйләде.

Шулай ук хәзерге Россиянең үсеп килүче буынын тәрбияләүдә балалар иҗтимагый оешмаларының роле, республиканың Әлки районы мәктәпләренең берсе мисалында балаларның инициативаларын һәм остазларның эшен хуплау турында чыгышлар тыңланды.