Рөстәм Миңнеханов: БРИКС Уеннары югары оештыру дәрәҗәсендә узсын өчен бар көчебезне куярбыз

2024 елның 19 гыйнвары, җомга

Россия Хөкүмәте Рәисе урынбасары Дмитрий Чернышенко һәм Россия Президенты ярдәмчесе Игорь Левитин 2024 елда Казанда БРИКС илләренең Спорт уеннарын әзерләү буенча оештыру комитеты утырышын үткәрделәр. Эштә РФ спорт министры Олег Матыцин, ТР Рәисе Рөстәм Миңнеханов, ТР Премьер-министры урынбасары - Министрлар Кабинеты Аппараты җитәкчесе Шамил Гафаров, кайбер федераль һәм республика министрлыклары һәм ведомстволары вәкилләре катнашты.

Дмитрий Чернышенко Россия Федерациясе өчен булачак турнирның стратегик әһәмиятен билгеләп үтте. "2024 елда Россия БРИКСта рәислек итә, һәм БРИКСНЫҢ дәүләтара спорт уеннары форматы аларны югары дәрәҗәдә оештырырга һәм барлык катнашучылар өчен тигез шартлар тәэмин итәргә мөмкинлек бирәчәк. Россия БРИКС уеннары форматын бөтенләй яңа дәрәҗәгә чыгара альянс илләрендә популяр булган 29 спорт төре буенча ярышлар планлаштырыла. Без көнбатыш функционерларының уңай мөнәсәбәтен күрәбез. Бер айдан соң Казанда инновацион "киләчәк уеннары" башлана, әзерлек план буенча бара. Бу традициянең БРИКС уеннарына әзерлек кысаларында да дәвам итәчәгенә шикләнмим. Барлык объектларның әзерлеген һәм аларның барлык таләпләргә туры килүен тәэмин итү мөһим», - диде РФ вице-премьеры.

Рөстәм Миңнеханов ил җитәкчелегенә республика территориясендә шундый зур халыкара чара үткәрү мөмкинлеге өчен рәхмәт белдерде. "Татарстан күп тапкырлар үзендә халыкара масштабынагы бик зур чараларны кабул итте. Бай тәҗрибә безгә төрле дәрәҗәдәге һәм форматтагы чаралар үткәрү өчен җаваплылык алырга мөмкинлек бирә. Республикада әлеге проектны тормышка ашыру өчен барлык кирәкле ресурслар бар. Сезне ышандыра алам, без Уеннарны югары оештыру дәрәҗәсендә уздыру өчен бар көчебезне куячакбыз һәм үз өстебезгә йөкләнгән барлык бурычларны үтәячәкбез", - дип ассызыклады Татарстан Рәисе.

Олег Матыцин искәрткәнчә, Россия инициативасы һәм БРИКС илләреннән коллегалар белән килешү буенча БРИКС-2024 Уеннарын ачык форматта уздыру турында Карар кабул ителгән. "Альянсның барлык катнашучылары да тигез һәм дискриминациясез катнашу принцибы яклы, без барлык илләрдән килгән спортчыларга турнирда санкцияләрсез һәм чикләүләрсез, үз илләре флагы астында һәм җиңүче ил гимнын башкарып, ирекле катнашу өчен тигез мөмкинлекләр тәэмин итәбез",-диде РФ спорт министры.

Ул хәбәр иткәнчә, Казандагы Брикс уеннарына 60тан артык илдән 5 меңгә якын катнашучы көтелә. Әзерлек барлык инфраструктура һәм сервисларның әзерлеген тәэмин итүне, мәдәни һәм волонтерлык программаларын оештыруны, санитар-эпидемиягә каршы чараларны үз эченә алган эшләнгән һәм килешкән чаралар планы нигезендә башкарыла. "Төп юнәлешләрнең берсе - чарада катнашучыларның һәм кунакларның иминлеген тәэмин итү, бу һәрвакыт безгә өстенлекле мәсьәлә. Казанда БРИКС 2024 Спорт уеннарында барыбызны да күрергә шат булырбыз», - дип өстәде Олег Матыцин.

Татарстан Республикасының БРИКС Уеннарга әзерләнү барышы турында ТР вице-премьеры - Министрлар Кабинеты Аппараты җитәкчесе Шамил Гафаров сөйләде. Ярышларны уздыру өчен 17 спорт объектын әзерләргә кирәк. Кунакларның төп килү һәм китү пунктлары булып «Казан» халыкара аэропорты, «Казан» тимер юл вокзалы һәм «Казан-2»транспорт узелы торачак. Клиент төркемнәрен йөртү өчен шаттл системасы каралган - 170 берәмлек техникага кадәр. Делегацияләрне урнаштыру өчен төп урын - Универсиада Авылы. Шулай ук берничә Казан кунакханәсен җәлеп итү планлаштырыла.

11 февральдә онлайн-аккредитация системасын эшләтеп җибәрү һәм гаризалар кабул итүне ачу планлаштырыла. Төп аккредитация үзәге Универсиада Авылының Халыкара мәгълүмат үзәге бинасында урнашачак.

Чараларны оештыруда 2300 волонтер катнашачак. Гаризалар кабул итү кампаниясе узган елның декабрь аенда Kazan Volunteers сайтында башланды. Сайлап алу 15 гыйнвардан 30 апрельгә кадәр үткәреләчәк.

Ярышларда катнашучылар өчен мәдәни һәм экскурсия программалары оештырылачак. Аерым алганда, кунаклар Сабантуй бәйрәмендә катнаша алачак, ул Уеннарны ябу тантанасы белән берләштереләчәк.

Шулай ук Шамил Гафаров ярышларны үткәргәндә куркынычсызлык чаралары турында хәбәр итте.

Утырыш нәтиҗәләре буенча спорт дисциплиналары һәм ярышлар объектлары исемлеге, шулай ук турнирның рәсми логотибы расланды. Уеннар 2024 елның 11-23 июнендә узачак. Уеннарның спорт программасына БРИКС илләрендә иң популяр 29 спорт төре буенча ярышлар кертелгән: бокс, брейкинг, пляж волейболы, пляж гандболы, байдарка һәм каноэда ишү, ишү спорты, дзюдо, каратэ, көрәш, билбау көрәше, җиңел атлетика, өстәл теннисы, йөзү, суга сикерү, самбо, синхрон йөзү, скейтбординг, спорт көрәше, спорт гимнастикасы, теннис, ушу, фехтование, баскетбол икебәйгесе, футбол икебәйгесе, нәфис гимнастика, шахмат, авыр атлетика, бадминтон һәм ат спорты. Барлыгы 389 комплект медаль уйнатылачак.

Россия спорт министрлыгы Гомумроссия спорт федерацияләре белән берлектә ярыш программасы регламентларын эшләүне, судьялар корпусын формалаштыруны гамәлгә ашыра.