Рөстәм Миңнеханов Марат Хөснуллинның Әзәрбәйҗан вице-премьеры Шахин Мостафаев белән очрашуында катнашты

2023 елның 19 мае, җомга

Бүген KazanForum мәйданчыгында Россия Федерациясе Хөкүмәте Рәисе урынбасары Марат Хөснуллин Әзәрбәйҗан Республикасы Премьер-министры урынбасары Шахин Мостафаев арасында очрашты. Очрашуда Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов катнашты.

"Без Әзәрбәйҗан белән туганлык мөнәсәбәтләребезне ихтирам итәбез. Алар күпьеллык стратегик характерда. Мондый аралашуга тыгыз ышанычлы аралашуны саклаучы илләребез лидерлары юнәлеш бирә. Без товар әйләнеше артуын күрәбез, яхшы мөнәсәбәтләребезне күрәбез, уртак компанияләребезнең күп эшләвен күрәбез», - дип ассызыклады Марат Хөснуллин.

Шахин Мостафаев сәүдә-икътисад һәм инвестиция өлкәләрендә үзара хезмәттәшлекнең яхшы темпларын, сәнәгать кооперациясенең актив үсешен билгеләп үтте. Шулай ук Әзәрбәйҗан вице-премьеры төбәкара хезмәттәшлекне үстерүнең зур потенциалын билгеләде, аерым алганда, Татарстан белән.

Рөстәм Миңнеханов үз чиратында Әзәрбәйҗан вәкиллекле делегациясенә Казанга визиты өчен рәхмәт белдерде. Ул ассызыклаганча, Татарстан белән Әзәрбәйҗанны тарихи җылы дуслык мөнәсәбәтләре бәйли. "Без барлык юнәлешләр буенча актив хезмәттәшлек итәбез, Татарстанның әйдәп баручы компанияләре линиясе буенча эш алып барыла. Бездә барлык мәсьәләләр буенча бер-беребезне тулысынча аңлау һәм ярдәм бар», - диде республика Рәисе.

Ул шулай ук Әзәрбәйҗан җитәкчелегенә җирле татар җәмәгатьчелегенә ярдәм иткәне өчен рәхмәт белдерде. Бүген анда 26 меңләп татар яши.

Очрашуда икътисадиый хезмәттәшлекне алга таба ныгыту, транспорт-логистика өлкәсендә, шул исәптән «Төньяк-Көньяк» халыкара транспорт коридоры проекты кысаларында хезмәттәшлек итү турында фикер алыштылар.